مقالات

روش افزایش نور چراغ خودرو

اینستاگرام تنظیم نور ارجمند  

انواع چراغ خودرو

چراغ خودرو و نور آن یکی از اجزای اصلی و مهم خودرو تلقی می شود. در یک تقسیم بندی می توان نور خودرو را بطور کلی به دو دسته چراغ های روشن کننده و چراغ های راهنما تقسیم کرد.

چراغ های روشن کننده: مانند چراغ های جلو.

چراغ های راهنما: برای انتقال پیام به دیگر رانندگان مانند چراغ ترمز، چراغ خطر عقب.

در ادامه لازم می دانیم تقسیم بندی ریزتری از انواع موقعیت چراغ خودرو انجام دهیم. همچنین در این مقاله قصد داریم روش افزایش نور چراغ خودرو را با هم بررسی کنیم پس با ما همراه باشید.

انواع مختلف موقعیت چراغ ماشین

طراحان و کارشناسان خودرو بر اساس مجوزهایی که به آنها می دهند تعدادی از این چراغ ها را ترکیب کرده و با هم در یک مجموعه چراغ می آورند. به عنوان مثال مجموعه چراغ جلو می تواند شامل نور پایین، نور بالا، نور روز و چراغ راهنما باشد. در حالیکه در برخی خودروها چراغ های راهنمای چپ و راست بر روی گلگیر و در برخی دیگر بر روی مجموعه آینه تعریف شده است. همچنین اغلب چراغ های مه شکن بر روی مجموعه سپر ها در نظر گرفته می شوند.

کما اینکه در برخی خودروها چراغ روز نیز بر روی مجموعه سپر قرار دارد. در مورد چراغ‌های اصلی در قسمت جلوی خودرو، فواصل استانداردی مطرح است که باید روشنایی به کار رفته این توانایی را داشته باشد. محل نصب این روشنایی نیز حائز اهمیت است. در حالت کلی باید فاصله ای بین هفتاد تا یکصدو سی و پنج سانتی متر از زمین داشته باشد. به گونه ای که بتوان آن ها را تنظیم نموده تا در وضعیت نور پایین سی و پنج متر جلوتر را روشن نماید و در موقعیت نور بالا تا یکصد پنجاه متر را برای ما روشن کنند. حال که با موقعیت چراغ های خودرو آشنا شدیم به بررسی اجزای آن ها می پردازیم.

اجزای اصلی چراغ ماشین

مهم ترین اجزای چراغ خودرو شامل موارد زیر است.

 •  محفظه چراغ

جزء پایه ای چراغ می باشد که بقیه اجزای بر روی آن قرار می گیرند. این بخش بر روی بدنه خودرو نصب می شود.

این قطعه نور را تامین می کند. هرچند امروزه استفاده از لامپ های ال ای دی رو به گسترش است.

 

 •  بازتاب دهند

در پشت لامپ قرار دارد و نور ایجاد شده توسط لامپ را جمع کرده و به سطوحی که نور باید به آن بتابد، هدایت می کند.

 •  قاب

برروی بازتاب دهنده قرار دارد و علاوه بر ایجاد ظاهری زیبا، از پخش ناخواسته نور جلوگیری می کند.

این پوشش در بیرونی ترین بخش مجموعه قرار دارد و آن را در برابر ضربات و صدمات محافظت می کند.

امروزه تجهیزات جدید روشنایی خودروها حضور هدلایت ها و زنون توانسته است کیفیت جدیدی از روشنایی را ارائه بدهد. در ادامه به معرفی انواعی از لامپ ها با نام هدلایت ها می پردازیم.

سیستم های روشنایی خودرو

در حال حاضر دو نوع سیستم روشنایی مورد استفاده می باشد:

 1. سیستم هایی که در آن ها از لامپ هالوژن معمولی استفاده می گردد. در این سیستم ها تنظیم ارتفاع نور بطور دستی انجام می شود.
 2. سیستم هایی که در آن ها از لامپ تخلیه استفاده می گردد. در این سیستم ها از روش تنظیم دینامیکی استفاده می شود.

روش افزایش نور چراغ خودرو

برای افزایش نور خودرو روش های زیادی وجود دارد. اما می توان گفت بهترین و موثر ترین روش استفاده از لامپ های هدلایت و تخلیه ای است که به طور قابل توجهی نور چراغ خودرو را افزایش میدهند. در ادامه به بررسی این 2 نوع چراغ پرداخته ایم. تا شما بتوانید با استفاده از این 2 نوع چراغ روشنای نور چراغ خودرو خودتان را بیشتر کنید.

لامپ هدلایت خودرو

نوع جدیدی از چراغ های خودرو وجود دارد که هدلایت نامیده می شود و نوع لامپ آن LED و  COB می باشد و فن خنک کننده نیز در آن طراحی شده است. هدلایت ها جایگزین مناسبی برای چراغ خودروها می باشند که به جهت داشتن نور بالا و کارکرد لحظه ای، در بسیاری از خودروها استفاده می شود. خرید هدلایت و نصب آن یکی از راه هایی است که با آن می توان کیفیت روشنایی خودرو را بالا برد.

 • هدلایت D5 را می توان پروژکتور کار شده در درون سپر و یا در کاسه ی چراغ جلو استفاده نمود. در تمامی خودروها ، نورهای بالا و پایین وجود دارد که امروزه در اغلب خودروها از پروژکتور سپر نیز استفاده می شود تا بتواند نور بهتر و با کیفیتی را ارائه دهد.
 • در برخی از خودروها، این سیستم به نوعی دیگر است به طوری که با استفاده از یک مجموعه، که دارای دو چراغ داخلی است نور پایین و بالا را تولید میکند که با استفاده از دسته ی راهنما بین این دو حالت قابل تنظیم است.
 • در نوعی دیگر از خودروها چراغ هایی مستقل برای هر یک از موقعیت های نور پایین و بالا طراحی شده است که می توانند با این موقعیت ، به طور همزمان نور های بالا و پایین را تولید نمایند. عملکرد آن ها اینگونه است که با استفاده از دسته ی راهنما می توان هر یک از آن ها را انتخاب نمود و فیوز های مستقل ، برق لازمه را به چراغ های مربوطه منتقل می نماید.
 • برخی خودروها فیوزی مستقل برای چراغ های سمت راست و چپ دارند البته مطابق با چراغ های اصلی عمل می کنند اما تفاوت در این است که هر کنتاکت در مه شکن ، به روشی مستقل باعث روشنایی چراغ های مه شکن عقب و جلو در خودرو می شود.

  هدلایت D5

برای بهره گیری از کیفیت نور بهتر، می توان از نسل جدید چراغ های خودرو که هدلایت D5 می باشد استفاده نمود. همچنین این چراغها دارای قیمت مناسبی هستند و برای دسترسی به آن ها نیز مشکلی نخواهید داشت زیرا این چراغ ها امروزه به راحتی یافت می شوند.

همچنین لازم به ذکر است با نصب دسته سیم تقویت کننده  بر روی چراغ های جلو باعث افزایش نور چراغ جلو خودرو شده و دید در شب را بهبود می بخشد.

زنون خودرو

حتما برایتان پیش آمده که در خیابان های شهر بعضی خودرها را با رنگ زرد (هالوژنی) دیده اید و برخی دیگر با رنگ آبی و شفاف تر. ماشین های که نور آبی و زیادتری داشته باشد از زنون استفاده میکنند و عمرشان نیز بیشتر است. در مقابل هالوژن ها عمر کمتری دارند و از نور ضغیف تری بهره میبرند. از نظر قیمتی هم زنون گرانتر ولی با طول عمر بیشتری نیز هستند.هالوژن ها به خاطر ویژگی هایی که دارند در مقدار نور امروزه در تمامی ماشین های لاکچری و گران قیمت بکار میروند. برتری هی زنون باعث شده امروزه رانندگان برای چراغ خودرو با دقت بیشتری و وسواس بیشتری عمل کنند.

هدلایت بهتر است یا زنون؟

یک سوالی که در ذهن رانندگان همیشه وجود دارد این است که نور زنون بیشتر است یا هدلایت، در این باره باید گفت نور  هدلایت بیشتر از زنون است و همچنین مدت زمان بیشتری هم طول میکشد تا زنون به بصورت کامل و غلیظ روشن شود. نور هدلایت در کمترین زمان ممکن به اوج خود میرسد. برای انتخاب چراغ خودرو ابتدا بهتر است نوع نیاز راننده و مسافت هایی که طی میکند بررسی شود و بعد اقدام به خرید کند.

طول عمر زنون

هدلایت میتواند در کل انتخاب و خرید مناسبی برای چراغ خودرو باشد، یکی از مهمترین ویژگی های هدلایت طول عمر آن است. رشته های فلزی در هدلایت بکار نرفته و همین امر باعث شده این چراغ ها نسوزند و طول عمر بهتر و  طولانی تری داشته باشند.گرانی هدلایت میتواند تنها ضعف این لامپ ها باشد، ولی با توجه ضمانت نامه هایی که برای هدلایت در نظر گرفته می‌شود میتوان با خیال راحت اقدام به خرید کرد. در مواقعی که مشکلی برای آنها پیش بیاید میتوان از گارانتی چراغ خودرو (هدلایت) استفاده کرد.

نتیجه گیری

در این مقاله سعی شد در مورد انواع چراغ خودرو صحبت کنیم و مزیت ها و ضعف های آنها را نیز بررسی کنیم، شما دوست عزیز میتوانید با توجه به نوع ماشین و نوع نیاز خود بهترین انتخاب را برای خودرو خود داشته باشید. با توجه به اینکه طول عمر یک ویژگی خوب برای چراغ خودرو است. پیشنهاد ما به شما همراهان تنظیم نور، هدلایت است. به امید آنکه بهترین انتخاب را داشته باشید و از خرید آن لذت ببرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *